UKS Jantar Gdynia
Image 1Image 1Image 1Image 1Image 1Image 1

Aktualnoœści

Szkoła Mistrzostwa Sportowego walczy o nabór do klasy IV 

Data publikacji: 2020-06-26

Wszyscy uczniowie usłyszeli dziś ostatni dzwonek i będą mogli udać się na zasłużony, wakacyjny odpoczynek. Niestety ta sielanka nie dotyczy wszystkich gimnastyczek.

Urząd Miasta Gdyni   wydał wczoraj odmowną decyzję co do utworzenia klasy IV. 

 Oznacza to, iż mimo przeprowadzonego zaledwie kilka dni temu, tj. 22.06 egzaminu kwalifikacyjnego odmawia się 11 dziewczynkom, które uzyskały pozytywny wynik, rozpoczęcia nauki w Szkole Mistrzostwa Sportowego przy ul. Władysława IV.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w gimnastyce artystycznej jest jedyną taką w Polsce.

Posiada wieloletnie tradycje, wykwalifikowaną Kadrę oraz świetne warunki lokalowe (hala sportowa, sala baletowa, zaplecze fizjoterapeutyczne).

Możliwość połączenia uprawiania sportu wyczynowego oraz nauki  tworzy wspaniałe warunki do osiągania sukcesów przez zawodniczki z całej Polski  w tym również trenujące w dwóch gdyńskich klubach:

UKS Jantar Gdynia oraz SGA Gdynia.

Gdyńskie zawodniczki  szczyca się wieloma sukcesami, na które ciężko zapracowały nasze zawodniczki:

 • uczestnictwo w Igrzyskach Olimpijskich (Atlanta, Ateny, Pekin, Londyn), Mistrzostwach Świata i Europy
 • Rokrocznie zawodniczki zdobywają medale na Mistrzostwach Polski, Turniejach Międzynarodowych jak i również w zawodach wojewódzkich i turniejach towarzyskich we wszystkich kategoriach startowych (od najmłodszych 5-6 letnich dziewczynek po seniorki)
 • Wielokrotnie nasze zawodniczki zdobywały tytuły Gdyńskich Nadziei Sportu czy Sportowca Roku.

Sport wyczynowy to nie jest łatwa sprawa, wiele osób nie rozumie, jak można poświęcić tak wiele w tak młodym wieku.
Również specyfika gimnastyki artystycznej jest dla wielu niezrozumiała.
Już 4-5 letnie dziewczynki rozpoczynają przygodę z gimnastyką. Dość szybko częstotliwość treningów wzrasta do 5-6 tygodniowo (po 2-4 godziny dziennie).
Dziewczynki uczęszczają do różnych głównie gdyńskich szkół a wieczorami trenują gimnastykę, dojeżdżając na treningi do siedziby SMS, które odbywają się w godzinach 17.00-20.00. 

Ten tryb życia  jest dość wymagający zarówno dla małych dzieci jak i dla rodziców. Ale w ten sposób kształtuje się charakter i po 4-5 latach zostają najwytrwalsze zawodniczki. Najbardziej ambitne dziewczynki, które są w stanie wiele poświęcić dla swojej pasji jaką jest gimnastyka artystyczna.

W wieku 10 lat mają one możliwość rozpoczęcia nauki w IV klasie Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Jest to długo oczekiwana szansa unormowania trybu życia. Dopasowany do ich potrzeb treningowych plan lekcji wyklucza już treningi do godzin nocnych, męczące dojazdy, brak czasu na naukę. Znacznie łatwiejsze jest połączenie  pełnowartościowego treningu z procesem nauki. Zajęcia w kl. IV rozpoczynają się zawsze rano. Treningi odbywają się przed lub po lekcjach. Naukę dzieci kończą ok 15.00-17.00. Jest czas na wieczorny odpoczynek, naukę czy czas dla rodziny.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego zapewnia kształcenie na poziomie mistrzowskim, wg obowiązujących ustaleń  zapewnia:

 • 18 godzin treningów tygodniowo (w tym 4 godziny zajęć choreografii), 
 • do tego dochodzą dodatkowe godziny zapewniane przez klub ok  6 godzin tygodniowo
 • W tym zintegrowanym systemie szkolenia treningi odbywają się 6x w tygodniu. 

Zawodniczki przechodzą przez kolejne kategorie startowe, pod opieką trenerów, kadry nauczycielskiej, rodziców. Spokojne i bezpieczne warunki treningów oraz do nauki odkrywają prawdziwe talenty. Dzieci mają już wówczas za sobą 4-5 letnie doświadczenie treningowe, widzą, że konsekwentna i systematyczna praca przynosi efekty.

I tego właśnie próbuje się pozbawić  12 dziewczynkom , które aplikowały do SMS w tym roku. Jest to najliczniejszy nabór od 10lat. Widać, że zainteresowanie dyscypliną nie słabnie. Kluby aktywnie działają na rzecz pozyskiwania nowych zawodniczek.

A rodzice od lat walczą o prawo do trenowania pomimo wielu przeciwności:

 • niepewna sytuacja w związku z roszczeniami spadkobierców co do gruntów na których wybudowana jest Szkoła Sportowa od wielu lat budziła niepewność rodziców co do przyszłości istnienia Szkoły. Urząd Miasta na kilku spotkaniach zapewniał rodziców małych sportowców, że nie dopuści do zamknięcia Szkoły z tych powodów

 

 • reorganizacja Szkół w Gdyni, pamiętamy protesty i petycje szkół SP51 i SP 52, których placówki przeznaczono do likwidacji. Nie było wówczas mowy o zamknięciu naboru do Szkoły Sportowej. Jedno z proponowanych rozwiązań to rozszerzenie kształcenia gimnastyczek już od klasy pierwszej a nie jak obecnie od czwartej. To bardzo dobre rozwiązanie, ułatwiłoby pozyskiwanie jeszcze młodszych dzieci do treningu wyczynowego. Jeśli jednak ten projekt nie uzyskał wsparcia Kuratorium to czy rozwiązaniem jest ZUPEŁNA REZYGNACJA z gimnastyki artystycznej?

Zamknięcie naboru do klasy IV Szkoły Mistrzostwa Sportowego skazuje dzieci do powrotu do klubowych treningów wieczornych.

Nie da się zrealizować planu treningowego w takiej ilości godzin jak zrobiłyby to zawodniczki w ramach Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Co za tym idzie jak możemy oczekiwać sukcesów przy ograniczeniu ilości godzin treningowych

Absolwentki  klubów UKS Jantar Gdynia i SGA Gdynia prowadzą kluby sportowe rekreacyjne, akrobatyczne, taneczne. Promują sportowy, zdrowy styl życia i to właśnie w Gdyni. Są obecne w szeroko pojętej gdyńskiej czy też trójmiejskiej społeczności sportowo-artystycznej (Kokartka, Mira-Art, Akademia Artystyczna, Jumpcity, RDSPIN Rumia, MitroFit). Zdobywały doświadczenie w Szkole Mistrzostwa Sportowego i teraz dzielą się nim ze społecznością gdyńską.

Czy gimnastyka to sport niszowy? Zarzutem jest również zbyt małe zainteresowanie dyscypliną. Ale czy to oznacza, że tylko piłka nożna zasługuje na wsparcie? Ostatnie lata pokazały, że gdyńskie kluby gimnastyczne  dbają również o rozwój grup rekreacyjnych.

STAWIAMY WIĘC PYTANIA

 1. Jakie są prawdziwe powody decyzji o nieutworzeniu klasy IV SP  SMS w gimnastyce artystycznej szkoły z tradycjami, jedynej takiej w Polsce?
 2. Urząd Miasta obarcza winą Kuratorium Oświaty, Kuratorium twierdzi, że istnienie klasy w obrębie SMS to decyzja miasta. Co lub kto zatem faktycznie decyduje o zamknięciu szkolenia od września dla młodych gimnastyczek z klasy 4 SP ? Jaka jest prawda?
 3. Dlaczego Szkołę Mistrzostwa Sportowego z wieloletnimi tradycjami próbuje się traktować jak zwykłą Szkołę Sportową? Liczebność uczniów w SMS-ie określa ustawa z dnia 14.12.2016 prawa Oświatowego „Liczba uczniów w oddziale mistrzostwa sportowego jest uzależniona od możliwości zebrania uczniów o zbliżonym poziomie sportowym”. Czy łamane jest prawo w imię szukania oszczędności w budżecie?

 

Po trudnym czasie pandemii nasze zawodniczki nie wróciły już do treningów na swojej sali przy Władysława IV. Nie zostały doprecyzowane przepisy bezpieczeństwa, zasady dezynfekcji i łatwiej było po prostu zamknąć salę treningową.

Zawodniczki  dojeżdżały więc na treningi na wynajmowanych przez kluby obiektach. Przeprowadzane były pełnowartościowe treningi. Niestety wynajem takich obiektów na godzinę kosztuje kilkadziesiąt złotych i kluby z niepewnością planują swoje budżety. W trudnej sytuacji gimnastyczki również korzystają z boisk zewnętrznych do przeprowadzania treningów ogólnorozwojowych dzięki projektowi gdyński falochron dla sportu.

Co będzie dalej? Patrzymy w przyszłość z dużą niepewnością i obawą.

LIKWIDACJA NABORU DO SZKOŁY MISTRZOSTWA SPORTOWEGO BĘDZIE POCZĄTKIEM KOŃCA WYCZYNOWEJ GIMNASTYKI ARTYSTYCZNEJ W GDYNI

JESTEŚMY PASJONATAMI TEJ DYSCYPLINY I BĘDZIEMY O NIĄ WALCZYĆ

powrót do listy aktualności