historia klubu

Uczniowski Klub Sportowy JANTAR Gdynia przy Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Gdyni został założony 12 października 1994 roku podczas zebrania założycielskiego w obecności 17 osób, założycieli klubu.

Poprzez głosowanie prezesem klubu została Pani Maria Pankiewicz, sekretarzem S. Rosińska, a członkami M. Kacprzak, J. Porzycz, J. Klimczak. Przegłosowano i zatwierdzono wówczas nazwę klubu UKS JANTAR Gdynia i statut. W ramach klubu UKS JANTAR Gdynia od momentu jego powstania działały dwie sekcje sportowe: gimnastyka artystyczna oraz biegi na orientacje (sekcją biegów zajmował się Jerzy Porzycz, funkcjonowała do 2004 roku).

Od 1994 roku w klubie UKS JANTAR Gdynia prowadzono zajęcia gimnastyczne w grupach początkujących-naborowych oraz grupach starszych (w skład tych grup weszły zawodniczki do tej pory trenujące i startujące pod szyldem zawodniczek Szkoły Sportowej nr 14 w Gdyni między innymi: Iwona Oleś, Anna Jerzman, Karolina Wierzbicka, Magdalena Sokólska, Katarzyna Rasilewicz, Monika Romanowska, Agnieszka Walczyk, Joanna Kurasiak, Lucyna Rosińska, Aleksandra Wójcik). Zajęcia z gimnastyki artystycznej były prowadzone przez trenerki: Małgorzatę Kacprzak, Alicję Urbaniak, Henrykę Grześ oraz choreografa Izabellę Kwiecień.

17 kwietnia 1997 roku na zebraniu w Urzędzie Miasta Gdyni doszło do porozumienia między przedstawicielami klubu UKS JANTAR Gdynia a MKS MDK Gdynia w sprawie współdziałania obu klubów i stworzenia silnego ośrodka gimnastyki artystycznej w Gdyni opartego o Zespół Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Gdyni, z jednym ciągiem klas sportowych w gimnastyce artystycznej.

Od roku szkolnego 1997/1998 w klasach ZSSO zostały wyodrębnione grupy ćwiczebne gimnastyczek. Uczennice w ramach zajęć lekcyjnych miały zaplanowane zajęcia z gimnastyki artystycznej oraz choreografii. W pracę z gimnastyczkami oprócz trenerek i choreografów zaangażowane były również akompaniator Renata Patoka-Pękala i masażystka Grażyna Andrzejczak.

Pierwszą zawodniczką naszego klubu powołaną do Kadry Polski była Agnieszka Walczyk, trenowana przez Alicję Urbaniak. Od roku 1998 do kadry trenerskiej dołączyła Hanna Narloch która zajęła się prowadzeniem zajęć z grupą naborową.
W roku 2003 do kadry trenerskiej Jantara dołączyła choreograf Barbara Pituch oraz była zawodniczka Jantara Agnieszka Walczyk, która już rok później zaczęła prowadzić swoją grupę naborową.

We wrześniu 2007 roku swoją pierwszą kwalifikację olimpijską, jako pierwsza zawodniczka Jantara uzyskała Joanna Mitrosz. Joanna jako sześciolatka zaczęła swoją karierę w 1994 roku pod okiem Alicji Urbaniak w nowopowstałym klubie, jako pierwszy naborowy rocznik Jantara. W latach 2006-2012 zdobywała 7 razy z rzędu Mistrzostwo Polski co nigdy wcześniej nie udało się żadnej zawodniczce.
Na Olimpiadzie w Pekinie Joanna zajęła 16 miejsce w wieloboju. Startowała również na kolejnych Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w roku 2012. Uplasowała się tam na 9 miejscu.

Stanowisko prezesa klubu pełniły przez lata następujące osoby:

• 1994-1999 Maria Pankiewicz
  • 2000-2004 Edward Dullek
  • 2005-2008 Małgorzata Kacprzak
  • 2009-2014 Alicja Urbaniak
  • 2015- Hanna Narloch

Obecny skład Zarządu klubu:

• Prezes Hanna Narloch,
  • Sekretarz Agnieszka Walczyk,
  • Członkowie Dorota Brzezińska, Anna Kaczor

W szeregach klubu przez lata znajdowały się uczestniczki Olimpiad, Mistrzostw świata i Europy, medalistki Mistrzostw Polski, wielu prestiżowych Turniejów Międzynarodowych. Obecnie zawodniczki Jantara zasilają Kadrę Polski w każdej kategorii startowej zaczynając od seniorek, przez juniorki aż do juniorek młodszych. Odnoszą sukcesy na arenie krajowej jak i międzynarodowej.